Montaż klimatyzacji to najlepszy sposób na zapewnienie sobie wysokiego poziomu komfortu nawet podczas letnich upałów. Urządzenia oferowane przez renomowanych producentów są ciche, efektywne, a przy tym proste w obsłudze. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniej konserwacji, konieczny więc będzie kontakt z dobrym serwisem klimatyzacji, który jest w stanie sprawdzić działanie urządzenia oraz wykonać podstawowe czynności związane z przeglądem. Przekonajmy się, na czym polega przegląd klimatyzacji i sprawdźmy, jakie zagrożenia wiążą się z zaniedbaniami w tym obszarze.

Czym grozi korzystanie z zaniedbanej klimatyzacji?

Klimatyzator pozwala na obniżenie temperatury powietrza, jednak intensywne schładzanie oznacza również powstawanie warunków do rozwoju grzybów i pleśni, a także pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Wraz z powietrzem mogą się one dostawać do płuc, jak również powodować podrażnienia błon śluzowych czy skóry. Klimatyzatory, które nie były regularnie serwisowane, osiągają mniejszą wydajność, która może wynikać z zabrudzonego wymiennika ciepła albo zapychania się filtrów powietrza, a także ubytku czynnika chłodniczego wskutek nieszczelności. Źródłem problemów mogą być też awarie dotykające układów elektrycznych i łożysk wentylatora.

Jakie czynności są wykonywane podczas przeglądu klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji to okazja do zadbania o stan najważniejszych podzespołów urządzenia. Do podstawowych czynności wykonywanych przez serwisanta należy staranne oczyszczenie wymienników ciepła, ponieważ gromadzących się kurz działa jak warstwa izolacyjna, osłabiając efektywność pracy klimatyzatora. W grę wchodzi także wymiana filtrów oraz usunięcie zabrudzeń z ich bezpośredniego otoczenia. Ważna jest dezynfekcja układu i próba działania w celu ustalenia, czy nie ma konieczności uzupełnienia czynnika chłodniczego. Sprawdza się też sprężarkę i w razie potrzeby wymienia w niej olej oraz uszczelnienia. Ważne będzie również ustalenie, czy nie pojawia się korozja i przeprowadzenie kontroli układów elektrycznych.