Komfort użytkowania domu staje się dla większości osób coraz bardziej istotny, co przekłada się na zainteresowanie różnymi systemami, które mogą wpłynąć na jego podniesienie. Jedną z opcji, na którą decydują się zarówno inwestorzy wznoszący nowy budynek mieszkalny, jak i przeprowadzający remont lub modernizację jest montaż klimatyzacji. Przekonajmy się, jak działają tego rodzaju systemy i sprawdźmy, co mogą zaoferować.

Jak działa system klimatyzacyjny w budynku?

Systemy klimatyzacyjne wybierane do domów to zwykle instalacje multisplit, składające się z umieszczanej na zewnątrz jednostki zewnętrznej, czyli agregatu oraz jednostek wewnętrznych, montowanych w pomieszczeniach, które mają być chłodzone. Cały proces jest możliwy dzięki przepływowi czynnika chłodniczego, który odbiera ciepło z powietrza przepływającego przez jednostkę wewnętrzną, a następnie oddaje je w jednostce zewnętrznej. Jest to możliwe za sprawą znajdujących się w nich urządzeń – skraplaczowi i parownikowi, a także sprężarce oraz pompie obiegowej. Czynnik chłodniczy, który trafia do parownika w jednostce wewnętrznej, odbiera energię cieplną zgromadzoną w powietrzu i ulega szybkiemu parowaniu. Trafiając do jednostki zewnętrznej, zostaje sprężony i przekazuje ciepło do powietrza opływającego skraplacz, by wychładzając się zamienić się w ciecz i przez zawór rozprężny wrócić do jednostki wewnętrznej ochłodzony.

Co można zyskać, montując klimatyzację? 

Podstawową korzyścią płynącą z montażu klimatyzacji jest możliwość uzyskania komfortu termicznego nawet w czasie największych upałów niezależnie od temperatur panujących na zewnątrz. Klimatyzacja zapobiegnie przegrzewaniu się pomieszczeń i okaże się szczególnie przydatna na poddaszu czy tam, gdzie zastosowano duże przeszklenia od południa lub zachodu. Zainstalowanie klimatyzatora oznacza jednak także filtrowanie powietrza, co będzie niezwykle korzystne w przypadku osób cierpiących na alergię. Plusem będzie również dostępna w przypadku wielu urządzeń opcja grzania, przy użyciu której można w razie potrzeby wspomóc prace systemu centralnego ogrzewania.