Instalacja w domu lub mieszkaniu systemu klimatyzacji znacznie poprawia komfort życia, powalając cieszyć się odświeżającym chłodem w gorące dni. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą urządzenia typu split, które równocześnie filtrują powietrze i zależnie od potrzeb chłodzą je lub ogrzewają. Składają się one z dwóch podstawowych części – jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej – połączonych ze sobą przewodami elektrycznymi oraz kablem transportującym czynnik chłodniczy.

Kto może zamontować klimatyzację?

Aktualnie w Polsce funkcjonują przepisy Unii Europejskiej, które skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie mieszkańców i ograniczeniu przedostawania się do atmosfery szkodliwych substancji, które znajdują się między innymi w klimatyzacji. Zgodnie z przepisami montaż takiego systemu powinien przeprowadzić fachowiec, który posiada odpowiednie przeszkolenie oraz upoważnienia. Tylko właściwie wykwalifikowane osoby mogą wypełnić urządzenie oraz przewody czynnikiem chłodniczym.

Jak wygląda montaż klimatyzacji?

Przed przystąpieniem do montażu systemu należy wyjąć wszystkie elementy i upewnić się, że nie zostały w żaden sposób uszkodzone. Klimatyzacja typu split składa się z jednostki wewnętrznej (pełniącej funkcję parownika) oraz zewnętrznej (czyli skraplacza), a także zestawu przewodów. Jej montaż składa się z następujących etapów:

  • wykonanie niezbędnego otworu
  • montaż jednostki wewnętrznej
  • montaż jednostki zewnętrznej
  • podłączenie przewodów

Pierwszym krokiem powinno być wykonanie w ścianie otworu o średnicy kilku centymetrów, przez który poprowadzone zostaną przewody. Następnie należy zamontować urządzenie wewnętrzne. Ważne, aby zachować wskazane w instrukcji minimalne odległości od podłogi i sufitu oraz ścian bocznych, a także zmieścić się w maksymalnej odległości od jednostki zewnętrznej (w tym momencie dobrze mieć już zaplanowane jej położenie). Po podłączenie przewodów do parownika warto owinąć je taśmą izolacyjną, aby łatwiej przeprowadzić je przez otwór. Po zamontowaniu z drugiej strony jednostki zewnętrznej wystarczy podłączyć kable również do niej i sprawdzić funkcjonowanie systemu. Konieczne jest usunięcie z przewodów wilgoci oraz sprawdzenie szczelności instalacji.